Witam wszystkich miłośników TUŁOWICKIEJ PORCELANY !!!

Strona, na której właśnie się znajdujesz w całości poświęcona jest pasji,
jaką może być kolekcjonowanie porcelany z najznamienitszej fabryki porcelany na Śląsku.

MASZ KOLEKCJONERSKI PROBLEM?

NAPISZ WIADOMOŚĆ

JĘZYK, W KTÓRYM TOBIE ODPISZĘ:

wersja polskaenglish version

strona głównajak kupować porcelanęnaprawa porcelanyoryginalne znakireprodukcje imitacjeksiązki, albumy, recenzjelinkikontaktforum

galeria starej porcelany galeria starej porcelany Tillowitzart deco galeria starej porcelany Tillowitz

Poniższa tabela zawiera polskojęzyczne opracowania poświęcone między innymi przepięknej porcelanie z wytwórni Reinholda Schlegelmilcha.

Opinie zawarte w tabeli są wyłącznie spostrzeżeniami autora.

Album Autorzy Nieobiektywnym okiem
TILLOWITZ PORCELANA - Silesia - TUŁOWICE PORCELIT Śląskie Wydawnictwo ADAN pod redakcją: D. Emmerling, J. Filipczyk, J. Zydek, A. Zydek Przeszło 80-cio stronnicowe opracowanie, zawierające około 200 eksponatów: sprzed 1945, jak również z czasów "Porcelitu Tułowice". Co stanowi o wyjątkowości tego albumu? To przede wszystkim największy zbiór zdjęć figurek jakie wytwarzano w Tułowicach przed 1945 rokiem. Z opracowania możemy również dowiedziec się o historii zakładu oraz przejrzeć zbiór kilkudziesięciu sygnatur fabryki. Obowiązkowy egzemplarz każdego kolekcjonera!!
Od Tillowitz do Tułowic M. Woźniak, E. Woźniak Cóż...kto kupił ten wie, że ten album to przede wszystkim znakomite opracowanie historii miasteczka Tillowitz oraz innych okolicznych miejscowości. Zawiera ogromny zbiór zdjęć bezcennych, starych pocztówek. Niestety porcelana w tym albumie jest przedstawiona w sposób całkowicie odbierający jej urok i niebanalne piękno, bez zachowania jakichkolwiek proporcji. Ponadto, wśród zdjęć wyrobów znalazł się cały rząd wazonów (numery w albumie: 020, 021, 022, 023, 024, 040) z pewnością nie pochodzących z tej wytwórni. Wśród serwisów również można znaleźć reprodukcje (numery w albumie: 004, 006).
Leksykon znaków firmowych śląskich fabryk porcelany 1820-1952 I. Gatys, R. Gatys Kolejny Leksykon wydany przez Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki. To ogromny zbiór sygnatur śląskich manufaktur porcelany (min. R.S. Porzellanfabrik Tillowitz) z dawką ich historii. Doskonały dla kolekcjonerów na każdym poziomie wtajemniczenia.
Znaki firmowe fabryk porcelany i fajansu na Śląsku, w Wielkopolsce i na Pomorzu od roku 1795 do dnia dzisiejszego S. Siess-Krzyszkowski Książeczka ta, to dość obfity zbiór sygnatur, warty zapoznania się z jej treścią. Znajdziemy tu nie tylko znaki śląskich wytwórni, ale także pochodzące z fabryk Wielkopolski i Pomorza. Pozycja godna polecenia głównie początkującym kolekcjonerom, szczególnie ze względu na czytelność zamieszczonych sygnatur.
PORCELANA - ZNAKI WYTWÓRNI EUROPEJSKICH L. Chrościcki Autor to człowiek - legenda polskiego kolekcjonerstwa wyrobów porcelanowych. W wydaniu z 1974 roku znajdziemy niewiele, bo tylko dwie strony poświęcone historii i znakom tułowickiej wytwórnii porcelany. Mimo wszystko pozycja warta polecenia, szczególnie z uwagi na bogaty zbiór sygnatur z innych europejskich fabryk i manufaktur porcelany, wielu fachowych terminów oraz kilku zdjęć muzealnych rarytasów.
CERAMIKA TUŁOWICKA KATALOG ZBIORÓW J. Filipczyk- Topolnicka Bardzo cieniutki, bo zaledwie 50-cio stronnicowy katalog zbiorów zgromadzonych w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Na 25 stronach zamieszczono zwięzły opis tradycji ceramicznej Tułowic, podstawowe znaki na porcelanie stosowane przez fabrykę oraz słowny opis eksponatów. Kolejne 25 stron tego opracowania zajmują zdjęcia niektórych eksponatów oraz zgromadzonych materiałow dotyczących produkcji ceramiki na terenie Tułowic. Katalog wydany w 1995 roku jest już niewątpliwie zdeaktualizowany. Obecnie Muzeum posiada ogromny, liczący około 1000 pozycji zbiór porcelany podarowanej przez pana Antoniego Bilońskiego.
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ PO PRZYSTĘPNYCH CENACH ŚLĄSKA PORCELANA OD ROKU 1820 Pod redakcją Markusa Bauera Bardzo dobre, kolekcjonerskie opracowanie będące uzupełnieniem czasowych wystaw eksponatów śląskiej porcelany zgromadzonych przez Schlesisches Museum zu Goerlitz. Polecam każdemu, z uwagi na zawarte, bardzo ciekawe informacje na temat produkcji porcelany na ziemiach śląskich oraz historii fabryk od 1820 roku. W tymże opracowaniu znajdą Państwo wiele fotografii ciekawych, bardzo rzadkich eksponatów muzealnych, w tym również z Tułowic (Tillowitz).
ENCYKLOPEDIA ŚLĄSKIEJ PORCELANY I. Gatys, R. Gatys Obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce każdego kolekcjonera śląskiej porcelany. Jest to wzbogacone o kilka znaków tułowickiej porcelany kolejne wydanie państwa Gatys zawierające również kolorowe zdjęcia przykładowych, charakterystycznych dla danej fabryki wyrobów. Na szczególną uwagę (co odróżnia te wydanie od poprzednich) zasługuje profesjonalna i przyjazdna czytelnikowi szata graficzna oraz bogaty wstęp dostarczający wielu przydatnych informacji początkującym, jak również tym bardziej zaawansowanym kolekcjonerom.

Niebawem kolejne pozycje.

 


strona główna | jak kupować | naprawa | oryginalne | reprodukcje | albumy | ciekawe linki | kontakt | forum

© 2008-2014 www.porcelana-tulowice.pl

Publikacja materiałów bez zgody autora zabroniona.