Witam wszystkich miłośników TUŁOWICKIEJ PORCELANY !!!

Strona, na której właśnie się znajdujesz w całości poświęcona jest pasji,
jaką może być kolekcjonowanie porcelany z najznamienitszej fabryki porcelany na Śląsku.

MASZ KOLEKCJONERSKI PROBLEM?

NAPISZ WIADOMOŚĆ

JĘZYK, W KTÓRYM TOBIE ODPISZĘ:

wersja polskaenglish version

strona głównajak kupować porcelanęnaprawa porcelanyoryginalne znakireprodukcje imitacjeksiązki, albumy, recenzjelinkikontaktforum

galeria starej porcelany galeria starej porcelany Tillowitzart deco galeria starej porcelany Tillowitz

PRAWIDŁOWE ZNAKI SPOTYKANE NA WYROBACH POCHODZĄCYCH Z FABRYK SCHLEGELMILCHÓW:

znak1 znak2 znak3 znak4 znak5 znak6 znak7 znak8 znak9 znak10 znak12 znak13 znak14 znak15 znak16 znak17 znak18 znak19 znak20 znak21 znak22 znak23 znak24 znak25 znak26 znak27 znak28 znak29 znak30 znak31 znak32 znak33 znak34 znak35

znak5

POŁĄCZENIE TRZECH ZNAKÓW NASZKLIWNYCH. TA KOMPILACJA NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANA JEST NA WYROBACH SPRZEDAWANYCH NA RYNKU EUROPEJSKIM, TUTAJ Z DODATKOWYM ZNAKIEM "HANDARBEIT" - RĘCZNA ROBOTA.

powrót

znak7

POŁĄCZENIE ZNAKÓW PODSZKLIWNYCH, KOLOR NIEBIESKI - KOBALTOWY, NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE NA BARDZO MAŁYCH WYROBACH.

powrót

znak8

ZNAK PODSZKLIWNY, NIEBIESKI - KOBALTOWY, NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANY NA WYROBACH SPRZEDAWANYCH NA RYNKU EUROPEJSKIM.

powrót

znak9

ZNAK NASZKLIWNY, ZIELONY LUB BRĄZOWY, WYROBY PRODUKOWANE DLA DOMU TOWAROWEGO WOOLWORTH (TYLKO Z PODPISEM "Silesia").

powrót

znak10

ZNAK NASZKLIWNY, GLOBUS "EPOS" NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJE W POŁACZENIU Z INNYMI ZNAKAMI; SPOTYKANY GŁÓWNIE NA WYROBACH SPRZEDAWANYCH NA RYNKU EUROPEJSKIM.

powrót

znak12

ZNAK NASZKLIWNY, KONTROWERSJE BUDZI DATOWANIE WYROBÓW Z TYM ZNAKIEM Z UWAGI NA PODPIS "Made in (German) Poland".

powrót

znak13

ZNAK NASZKLIWNY, WYJĄTKOWY Z UWAGI NA LITERY "S & T", KTÓRE TO SYMBOLIZUJĄ JEDNOŚĆ OBU FABRYK REINHOLDA SCHLEGELMILCHA: W SUHL (TURYNGIA) I TILLOWITZ (OPOLSZCZYZNA).

powrót

znak14 znak14a

ZNAK NASZKLIWNY - KALKOMANIA, WYROBY ZNAKOWANE "RS PRUSSIA" SĄ NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE PRZEZ KOLEKCJONERÓW Z UWAGI NA NIEZWYKŁE ZDOBNICTWO I FORMĘ PRZEDMIOTÓW ORAZ ICH "EKSPORTOWY" CHARAKTER.

znak14b

powrót

znak15

ZNAK PODSZKLIWNY, BARDZO CIEKAWY - KOBALTOWY, DOŚĆ RZADKO SPOTYKANY - SPORADYCZNIE.

powrót

znak16

ZNAK NASZKLIWNY, POPULARNY, ZAZWYCZAJ KOLORU ZIELONEGO, SPOTYKANY NA WSZYSTKICH TYPACH WYROBÓW.

powrót

znak17

ZNAK PODSZKLIWNY, NIEBIESKI - KOBALTOWY, PRAWDZIWY RARYTAS!! SPOTYKANY TYLKO NA WYROBACH O TEMATYCE SAKRALNEJ - TUŁOWICKI BIAŁY KRUK.

powrót

znak18

ZNAK NASZKLIWNY - KALKOMANIA, LITERY W WIEŃCU MAJĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ - "FUTURYSTYCZNĄ" CZCIONKĘ.

powrót

znak19

POŁĄCZENIE ZNAKÓW NASZKLIWNYCH - KALKOMANIA, "REGINA WARE GERMANY" TO OKAZ KOLEKCJONERSKI SZCZEGÓLNIE RZADKI NA RYNKU EUROPEJSKIM; WYSTĘPUJE RÓWNIEŻ W POŁĄCZENIACH, TUTAJ ZE ZNAKIEM DODATKOWYM "Handpainted" - RĘCZNIE MALOWANE.

powrót

znak20

ZNAK NASZKLIWNY - KALKOMANIA, ZIELONY, BARDZO CIEKAWY I DOŚĆ RZADKO SPOTYKANY, WYROBY Z TYM ZNAKIEM POWSTAŁY NA CZEŚĆ XVIII WIECZNEGO PRUSKIEGO KRÓLA FRYDERYKA II WIELKIEGO.

powrót

znak21

ZNAK NASZKLIWNY - ZIELONY, NAPIS "Royal" NAD WIEŃCEM MIAŁ INFORMOWAĆ KUPUJĄCYCH O "KRÓLEWSKIEJ" JAKOŚCI I POCHODZENIU PORCELANY (TAKI ÓWCZESNY CHWYT MARKETINGOWY).

powrót

znak22

ZNAK NASZKLIWNY - ZIELONY, BARDZO RZADKO SPOTYKANY, POCHODZENIE WYROBÓW Z TYM ZNAKIEM (SUHL CZY TILLOWITZ) TRUDNE DO OKREŚLENIA.

powrót

znak23

ZNAK NASZKLIWNY - ZIELONY, WYROBY ZNAKOWANE W TEN SPOSÓB POCHODZĄ Z KOŃCÓWKI LAT 40-TYCH. POLSKIE WŁADZE ZACHOWUJĄ ROZPOZNAWALNĄ NA CAŁYM ŚWIECIE SIATKĘ GLOBU Z NAPISEM "EPOS", NAD KTÓRYM DODANO POLSKOJĘZYCZNĄ NAZWĘ MIEJSCOWOŚCI "TUŁOWICE", A TAKŻE PODPIS "POLSKA". WYROBY Z TYM ZNAKIEM WYTWARZANO Z POZOSTAWIONYCH W MAGAZYNACH ZAPASÓW MATERIAŁÓW, WYKORZYSTUJĄC DO FORMOWANIA WZORY I FORMY SPRZED 1945 ROKU.

powrót

znak24

ZNAK NASZKLIWNY - ZIELONY, PRAWDZIWA CIEKAWOSTKA - W LITERATURZE SPECJALISTYCZNEJ I FACHOWEJ DOTYCHCZAS NIEPUBLIKOWANY!
WYROBY W TEN SPOSÓB ZNAKOWANE POWSTAŁY JESZCZE PRZED ZAKOŃCZENIEM II WOJNY ŚWIATOWEJ. PO 1945 ROKU ZALEGAŁY NIESPRZEDANE W MAGAZYNACH FABRYKI. POWOJENNE, POLSKIE WŁADZE WZNAWIAJĄC PRODUKCJĘ PRZYSTOSOWAŁY JE DO SPRZEDAŻY UZUPEŁNIAJĄC ORYGINALNY ZNAK GLOBU O RĘCZNIE DOPISYWANE SŁOWA: "TUŁOWICE" ORAZ "POLSKA".

powrót

znak25

ZNAK PODSZKLIWNY - SZARY, PRZEDMIOTY Z TYM ZNAKIEM PRODUKOWANE BYŁY NA POTRZEBY ODDZIAŁÓW W SŁUŻBIE PRACY (Arbeitsdienst). PORCELANA GRUBA, WRĘCZ TOPORNA, ALE BARDZO WYTRZYMAŁA I FUNKCJONALNA W WARUNKACH POLOWYCH.

powrót

znak26

ZNAK NASZKLIWNY - ZIELONY, WYSTĘPUJE PRZEDE WSZYSTKIM NA WYROBACH Z CHARAKTERYSTYCZNYMI DLA TUŁOWIC ZDOBIENIAMI FLORALNYMI. PRZEDMIOTY Z TYM ZNAKIEM BYŁY PRODUKOWANE NA ŚLĄSKU, WBREW CZĘSTO PANUJĄCEMU PRZEKONANIU, IŻ POCHODZĄ Z FABRYKI - MATKI ZNAJDUJĄCEJ SIĘ W SUHL (TURYNGIA).

powrót

znak27

KOMPILACJA ZNAKÓW NASZKLIWNYCH - KOLOR ZIELONY, ODBIORCAMI WYROBÓW Z TYM ZNAKIEM BYLI GŁÓWNIE ZAMOŻNI PRZEDSTAWICIELE SPOŁECZEŃSTWA POCZĄTKU XX WIEKU. "PALACECHINA" CZYLI PORCELANA PAŁACOWA - NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI DLA NAJBARDZIEJ WYMAGAJĄCYCH UŻYTKOWNIKÓW. "PRIMAVERA" Z HISZPAŃSKIEGO - WIOSNA. WZORNICTWO TYCH WYROBÓW WYPRZEDZA O CAŁĄ EPOKĘ INNE PRZEDMIOTY Z TEGO OKRESU. RZADKOŚĆ.

powrót

znak28

POŁĄCZENIE ZNAKÓW NASZKLIWNYCH - CZERWONA KALKOMANIA I PODSZKLIWNYCH - KOBALTOWY. CZASAMI SPOTYKANE W POŁĄCZENIU Z WYCISKIEM "GERMANY". CZERWONA KALKOMANIA BEZ WĄTPIENIA PRZYPOMINA, KTO BYŁ FUNDATOREM NOWEJ FABRYKI SCHLEGELMILCHÓW W TILLOWITZ O.S.. WYROBY ZNAKOWANE W TEN SPOSÓB DEKOROWANE BYŁY PRZEDE WSZYSTKIM MOTYWAMI FLORALNYMI W STYLU SECESYJNYM (Art nouveau, Sezessionsstil).

powrót

znak29

ZNAK NASZKLIWNY - KOLOR ZIELONY, CZĘSTO (TAK JAK I W TYM PRZYPADKU) ŹLE ODBITY. WYROBY Z TYM ZNAKIEM POCHODZĄ Z OKRESU, GDY RÓWNOLEGLE FUNKCJONOWAŁY OBIE FABRYKI W SUHL I TILLOWITZ - STĄD TRUDNE DO OKREŚLENIA DOKŁADNE POCHODZENIE. SYGNATURA CZĘSTO PODRABIANA. W ORYGINALE NA KOŃCU ZNAJDUJE SIĘ (ZAWSZE!) MAŁA LITERKA "l" ORAZ KROPKA.

powrót

znak30

ZNAK NASZKLIWNY - LEKKO OPALIZUJĄCY, BARDZO RZADKO SPOTYKANY. WYSTĘPOWAŁ GŁOWNIE W POJEDYNKĘ, RZADZIEJ W POŁĄCZENIACH Z INNYMI CZĘŚCIEJ STOSOWANYMI. JEDEN Z WIELU ZNAKÓW Z SERII "Royal" STOSOWANYCH PRZEZ FABRYKĘ W TUŁOWICACH. W TYM PRZYPADKU "Royal Brieg" PRAWDOPODOBNIE MA ZWIĄZEK Z BARDZO PRĘŻNIE ROZWIJAJĄCYM SIĘ PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ MIASTEM KSIĄŻĄT - BRZEGIEM (Brzeg obecnie znajduje się w Woj. Opolskim).

powrót

znak31

ZNAK PODSZKLIWNY - FARBA KOLORU CZARNEGO, PRZEDMIOTY Z TYM ZNAKIEM PRODUKOWANE BYŁY NA POTRZEBY BRYGAD W SŁUŻBIE PRACY RZESZY (Reichs-Arbeitsdienst). PODOBNIE JAK W PRZYPADKU WCZEŚNIEJSZYCH WYROBÓW PRODUKOWANYCH DLA SŁUŻBY PRACY (Arbeitsdienst) PORCELANA JEST GRUBA, PROSTA, FUNKCJONALNA I BARDZO WYTRZYMAŁA. SĄ TO EGZEMPLARZE O NISKIEJ WARTOŚCI KOLEKCJONERSKIEJ.

powrót

znak32

POŁĄCZENIE ZNAKÓW RS TILLOWITZ, GLOBUSU EPOS I CZERWONEGO HANDAUSGEMALT. ZNAK DODATKOWY "handausgemalt" INFORMOWAŁ O RĘCZNIE WYKONANEJ MALATURZE WYROBÓW. PRZEDMIOTY Z TYM ZNAKIEM TRAFIAŁY GŁÓWNIE NA RYNEK EUROPEJSKI, CIESZYŁY SIĘ DUŻĄ POPULARNOŚCIĄ NA STOŁACH ÓWCZESNYCH MIESZCZUCHÓW. BYŁY SYMBOLEM OSIĄGNIĘTEGO SUKCESU.

powrót

znak33

CZĘSTO SPOTYKANE POŁĄCZENIE TRZECH ZNAKÓW RS TILLOWITZ, GLOBUSU EPOS I PODPISU ECHT ELFENBEIN-PORZELLAN. ZNAK "Echt Elfenbein-Porzellan" W WOLNYM TŁUMACZENIU "porcelana w kolorze prawdziwej kości słoniowej" ODNOSI SIĘ DO JEDYNEJ, WYJĄTKOWEJ POLEWY STOSOWANEJ PRZEZ FABRYKĘ SCHLEGELMILCHÓW W CHARAKTERYSTYCZNYM BARDZO CIEPŁYM, KREMOWYM ODCIENIU. NALEŻY JEDNAK PAMIĘTAĆ, ŻE SAMA PORCELANA POD SZKLIWIENIEM POZOSTAJE NADAL ŚNIEŻNOBIAŁA. CZASAMI ZNAK WYSTEPUJE POD POSTACIĄ NAPISU "Elfenbein-Porzellan"

powrót

znak34

POŁĄCZENIE DWÓCH ZNAKÓW: FUTURYSTYCZNEGO RS SUHL I AUTOGRAFICZNEGO PODPISU "Reinhold Schlegelmilch". PRAWDZIWY RARYTAS WŚRÓD TUŁOWICKICH ZNAKÓW !!! ZNAK POMIMO PODPISU RS SUHL Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ BYŁ NADAWANY WYŁĄCZNIE TUŁOWICKIM WYROBOM. AUTOGRAFICZNY PODPIS JEDNOZNACZNIE WSKAZUJE JAKĄ WAŻNĄ ROLĘ W TAMTYCH CZASACH STANOWIŁO NAZWISKO FUNDATORA FABRYKI W TUŁOWICACH - FABRYKANTA REINHOLDA SCHLEGELMILCHA.

powrót

znak35

ZNAK POWOJENNY, Z CZASÓW, GDY ZAKŁAD ZMIENIŁ WŁAŚCICIELA NA PAŃSTWOWEGO O NAZWIE: "ZAKŁADY PORCELITU STOŁOWEGO TUŁOWICE". W TYM CZASIE W FABRYCE PRODUKOWANY BYŁ PORCELIT. ZNAK KSZTAŁTEM NAWIĄZUJE DO ZNAKOMITEJ PRZEDWOJENNEJ PRZESZŁOŚCI. W WIEŃCU LITERKI: R (Reinhold) i S (Schlegelmilch) ZASTĄPIONO LITERKAMI: P (Porcelit) i T (Tułowice). DODATKOWY NAPIS POD WIEŃCEM ZMIENIONO Z "TILLOWITZ" LUB "GERMANY" NA "TUŁOWICE". CZĘSTO POD ZNAKIEM ZNAJDOWAŁ SIĘ NAPIS "MADE IN POLAND". ZNAK BYŁ STOSOWANY OD POŁOWY LAT 50-tych DO POCZĄTKU LAT 90-tych XX WIEKU, KIEDY TO ZAKOŃCZONO PRODUKCJĘ PORCELITU.

powrót

wkrótce następne sygnatury...


strona główna | jak kupować | naprawa | oryginalne | reprodukcje | albumy | ciekawe linki | kontakt | forum

© 2008-2014 www.porcelana-tulowice.pl

Publikacja materiałów bez zgody autora zabroniona.