Welcome to all enthusiasts of  TILLOWITZ PORCELAIN !!!

Page where you are now is entirely dedicated to passion,
which can be collecting the china from the most significant porcelain factory in Silesia.

HAVE A COLLECTOR'S PROBLEM?

WRITE TO ME

LANGUAGE, I'LL REPLY:

wersja polskaenglish version

main pagehow to buy porcelainrenovation, repairing of porcelainoriginal marksreproduction replicabooks, albums, reviewslinksemail meforum

old porcelain gallery old porcelain gallery Tillowitzart deco old porcelain gallery Tillowitz

Po długiej i wyczerpującej negocjacji ze sprzedawcą nareszcie mamy nasz wspaniały, wypatrzony, porcelanowy przedmiot na własność! Pędzimy czym prędzej do domu aby go rozpakować, umyć i ulokować w mniej lub bardziej reprezentacyjnym miejscu w swojej kolekcji. Często jednak pomiędzy pieczołowitym oczyszczeniem, a wyeksponowaniem musimy nasze cacuszko doprowadzić do stanu nie budzącego wątpliwości spoglądających nań oczu.

przykład nieudolnej naprawyMimo naszej czujności zdarza się jednak tak, że nasza porcelanowa zdobycz ma juz za sobą pewne przejścia opisane w dziale "jak kupować". Tak zwane "profesjonalne naprawy" w 95% potrafią skutecznie oszpecić ogólne wrażenie. Jeśli uważamy, że możemy jeszcze wydać na naprawę ów zakupionych: talerzyka, figurki czy filiżnaki jeszcze troszkę pieniędzy to kontaktujemy się ze specjalistą od renowacji takich przedmiotów.

niebędny zestaw do naprawy porcelany Oczywiście, jeśli ufamy swoim zdolnościom i cierpliwości możemy podjąć się renowacji porcelany we własnym - domowym zakresie. Początki bywają bardzo trudne i mogą zakończyć się niepowodzeniem, ale mimo wszystko warto czasem spróbować. Naprawa porcelany to nierozerwalna część pasji kolekcjonerstwa.

Jak się do tego zabrać?

Oczywiście na początek myjemy nasz przedmiot używając do tego celu tradycyjnych przyborów: płynu do mycia naczyń, kuchennej gąbki, a także szczoteczki do zębów. Szczoteczka najlepiej wyposażona we włoski o "zaokrąglonych końcówkach". Bardzo łatwo podczas mycia możemy uszkodzić stare złocenia. Drugą, ogromną zaletą szczoteczki jest możliwość dotarcia do najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak uszka, ażurowe wykończenia itd...
NIGDY, ale to PRZENIGDY nie sprawdzamy na starej porcelanie skuteczności mycia w zmywarkach!

usuwanie warstwy starego klejuNo dobrze, przedmiot mamy już czysty, widzimy dokładnie miejsca klejenia, zalegające warstwy kleju i niedokładnie złożone ze sobą elementy. Na początek uzbrajamy sie w cierpliwość!

Wkładamy nasz poklejony przedmiot do pojemniczka z wodą i zapominamy o nim na czas od tygodnia nawet do 6. Oby tylko nie całkiem... Pamiętamy przy tym, aby uzupełniać ubytek wody (jeśli pojemnik jest otwarty). Osad po wodzie bywa natrudniej usuwalnym zabrudzeniem. elementy po rozklejeniu, przygotowane do łączenia Co tydzień kontrolujemy, czy klej już odmókł. W tym celu, kontrolując naprężenie mięśni, próbujemy oderwać od siebie klejone części.

Jeśli udało się nam już rozkleić wszystkie części, to osuszamy i oczyszczamy powierzchnie z pozostałości starego kleju.
W razie dalszych problemów z pozbyciem się starego spoiwa z biskwitu, możemy pozostawić naszą porcelanę jeszcze na kilka dni w wodzie lub próbować usunąć je w sposób mechaniczny.

Po wyciągnięciu, jeszcze raz, najlepiej ręcznie - paznokciem oczyszczamy powierzchnię. Płuczemy i osuszamy.

Mamy wszystkie elementy naszej układanki przed sobą. Składanie zaczynamy od dopasowania elementów. dopasowywanie elementów Jeśli widzimy, że szczelina między łupkami porcelany nadal jest widoczna, raz jeszcze musimy oczyścić z pozostającego na powierzchniach kleju. Posłużyć się można zmywaczem do paznokci. Ma on również drugie zastosowanie - odtłuszcza powierzchnie przed rozprowadzeniem po nich kleju, poprawiając efekt klejenia. Tak więc oczyszczone powierzchnie pasujemy ze sobą "na sucho" i ustalamy strategię łączenia.

klejenie najmniejszych elementów Strategia ta polega na łączeniu klejem w pierwszej kolejności elementów najmniejszych.
Dlaczego? Ponieważ po sklejeniu tych największych łupków nie będziemy w stanie dokleić pozostałych - wewnętrzynych. Drugą sprawą jest warstwa kleju w spoinie, która również ma swoją grubość i potrafi skutecznie zablokować doklejenie wewnętrznych elementów układanki.

sklejone łupki Odtłuszczamy, pasujemy i kleimy ze sobą najmniejsze, najbardziej wewnętrzne łupki porcelany. W tym miejscu należy wspomnieć o rodzaju kleju.
Stosujemy klej zawierający żywicę epoksydową. Czas wiązania jest krótki, ale umożliwiający dopasowanie elementów oraz po związaniu usunięcie nadmiaru kleju wspomnianym już zmywaczem do paznokci.
Klej rozprowadzamy zaostrzonym patyczkiem (wykałaczką, zapałką itp...) na całej długości pęknięcia, cienką, ale równą warstwą. Po złożeniu (cały czas dociskając) kontrolujemy przyleganie łączonych elementów. Jest to zadanie najtrdniejsze i wymagające największego zaangażowania i koncentracji. Nie śpieszymy się. Dobrze by było, żeby ilość łączonych łupków porcelanowych za jednym razem nie przekraczała liczby dwóch.

doklejanie łupków według przyjętej strategii Do usuwania nadmiaru kleju wokół naprawianego pęknięcia, odtłuszczania powierzchni i innych czynności związanych z kosmetyką polecane są papierowe ręczniki kuchenne BIAŁE. Nie poleca się stosowania kolorowych z uwagi na łatwe przenikanie farby do wnętrza naprawianych pęknięć. Nie stosujemy również wszelkich bawełnianych pałeczek i płatków kosmetycznych.

doklejanie pozostałych elementów Po sklejeniu najmniejszych elementów w większe (przy tym łatwiejsze w manewrowaniu) łupki, pasujemy je do pozostałych - zewnętrznych części układanki. Powtarzamy omówione wyżej czynności klejenia, pamiętając o estetyce połączeń do momentu, w którym nie pozostanie nam na stole żadna porcelanowa część.

Osobiście życzę dużo cierpliwości przy kubku gorącej herbaty w jesienne i zimowe wieczory, które najlepiej nadają się na tego typu trudne, kolekcjonerskie zadania.

efekt końcowy efekt końcowy spód

home | buying | renovation | original marks | fake marks | albums | links | about me | forum

© 2008-2014 www.porcelana-tulowice.pl

Publication of the materials without agreement of author is prohibited.